2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков

В класацията на ЦРУ по БВП, измерен според покупателната способност на страните - GDP(PURCHASING POWER PARITY), България е паднала с една позиция по-надолу спрямо 2011 г., когато е била 71-ва. Тогава бяхме преди Судан - с 97.21 млрд. долара БВП, и след Тунис - 101.7 млрд. долара БВП.
През 2012 г. - БВП на България от 103.7 млрд. долара,или ръст от близо 6 млрд. долара за година. Отново сме след Тунис и сме малко преди Етиопия. Разбира се, тези класации имат и добра страна - може да се утешаваме с извода, че населението на Етиопия и на Тунис,както и на много други държави преди нас, е значително по-голямо от българското. Защото това ни отрежда една далеч по-предна позиция от гледна точка на такъв синтетичен статистически показател като БВП на човек от населението.
За разлика от 2011 г., когато според CIA: The World Factbook Европейският съюз бе на първо място в света по БВП с 15.39 трлн. долара, следван от САЩ - с 15.04 трлн. долара, но с БВП реализиран от близо 60% от населението на ЕС - 510 млн. души на Стария континент срещу 308 млн. в Щатите миналата година има едно значително разместване. На първо място вече са САЩ - с 15.66 трлн. долара БВП, докато Обединена Европа е втора с 15.63 трлн. долара. Което си е голям плюс, отреждащ водещо място на САЩ не само в световната икономика, но и в политиката и сигурността, докато Европа отстъпва заради кризата в южната й част - спадът в страни като Кипър, Гърция, Испания и Португалия е до 5-10% за 2012 г., а Италия е с почти нулев ръст.
На трето място в класацията на щатското разузнаване е Китай - с БВП от 12.38 трлн. долара срещу 11.3 трлн. долара за 2011 г., а на четвърто място отново е Индия - с 4.784 трлн. долара БВП срещу 4.463 трлн. за 2011 година. Следват Япония (4.525 трлн. през 2012-а и 4.389 трлн. долара 2011 г.) и Германия - съответно 3.123 трлн. срещу 3.085 трлн. през 2011-а.
Седма в света е отново Русия - 2.504 трлн. долара БВП срещу с 2.373 трлн. през 2011 г., а осма е Бразилия (2.363 трлн. срещу 2.284 трлн. година по-рано).
Другите три икономически гиганти в Стара Европа - Великобритания, Франция и Италия, са съответно девети, десети и единадесети с БВП от 2.323 трлн., 2.253 трлн. и 1.834 трлн. долара.
От балканските държави в първите двайсет е само Турция - 1.125 трлн . долара БВП. Основният враг на САЩ и на Израел за момента - Иран, е на 18-о място по икономика в света с БВП от 997.4 млрд. долара, или както се казва, на една крачка разстояние след Турция. Така че заявката на аятоласите за водене на високотехнологична война със САЩ и НАТО може да се окаже истина, колкото и да не ни се вярва в това, но едва ли тези почти трилион долара БВП на Иран са получени само от износ на петрол и газ.
Много по-интересна обаче е позицията на страните от Г-7, БРИКС и Г-20 според тази класация.
Така седемте най-развити страни в света - или групата Г-7: САЩ, Германия, Япония, Франция, Англия, Италия и Канада имат сумарен БВП от 31.165 трлн. долара, докато групата БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка се радват на сумарен БВП от 22.608 трлн. долара, или едва 2/3 от съвкупния БВП на Г-7.
Това е и пълното обяснение защо Г-7 продължава да доминира световната икономика не само по БВП, но и като абсолютен лидер в сфери като финансите, борсовата търговия, научните изследвания и високите технологии. Затова, въпреки значителната разлика в темповете на развитие между Г-7 и БРИКС (8-10% на година като върхови резултати на БРИКС срещу средно 2-4% на година за Г-7), поне през следващите 5-10 години БРИКС само ще се доближава до Г-7, но няма как да я изпревари и да заеме господстващо положение в света, за което най-вероятно си мечтае.
Има и друга спънка - страните от БРИКС все още не са извършили най-дълбоката структурна реформа на техните икономики - прехода от екстензивно към интензивно развитие. И второ - не са достигнали онова всестранно финансово посредничество и ниво на високотехнологичните производства и на научните изследвания, които характеризират преди всичко именно страните от Г-7 и ги определят като основен феномен на световната икономика. А доколко безболезнено ще се извърши тази трансформация на досегашната икономическа структура в БРИКС с нова, близка до тази в икономиките от Г-7, ще покаже само бъдещето. Въпреки огромните си амбиции и усилия засега страните от БРИКС добиват най-вече суровини и произвеждат енергия и нискотехнологична масова продукция, изискваща преди всичко много и евтин човешки труд. Или казано с други думи - докато в "Тухлата" делът на високотехнологичната продукция в общото промишлено производство се колебае около числото 10-15%, то в седемте най-развити индустриални страни тя достига до 30-35% от цялото им производство, което е величина от съвсем друг порядък.
С една дума, разделението в света върви не само по традиционната ос Север-Юг, но и по новата ос: Запад-Изток и по оста Г-20 срещу целия останал свят от още 167 държави, които поне засега нямат никакъв шанс да дръпнат съществено напред. А това обещава драстични глобални противопоставяния и дори войни и конфликти, които ще правят света, в който живеем, още по-несигурен и страшен. И ще наложат едно ново сътрудничество не само между Г-7 и БРИКС, но и на цялата Г-20 в името на един по-равномерно развит свят.
CIA World Factbook
The World Factbook, наричана още и CIA World Factbook (на английски език буквално "Книга с факти за света на ЦРУ"),е годишно издание на Централното разузнавателно управление на САЩ, съдържащо основна информация за различните страни по света. За всяка от 272-те държави, зависими и други територии по света, официално признати от САЩ, са дадени две до три страници с обобщена информация за нейната демография, география, комуникации, управление, икономика и военна готовност.
Тъй като книгата се подготвя от ЦРУ за нуждите на чиновниците от щатското правителство, нейният формат се определя от техните изисквания. Тъй като е създадена от правителството на САЩ, книгата информационен сборник/справочник се счита за материал тип обществено достояние.
Съдържа следните данни за страните в света:
* История
* География
* Демография
* Държавно управление
* Икономика
* Телекомуникации
* Транспорт
* Въоръжени сили
Коментари - Кой се стяга за война?
Значение на Добруджа и Североизточния ра...