2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Не очаквайте да споделя колко съм разочарована. Няма да кажа с какъв трепет очаквах откриването на това знаменателно за Пловдив събитие. Няма да правя паралел с 1999 г., когато Пловдив беше съпътстваща столица /европейски месец/ на културата на немския Ваймар, и не заради 20-те години разлика, нито пък заради това, че съм участвала в подготовката.
Няма да си призная, че съм от онези оптимисти, които до последния момент очакваха българската, пловдивската култура и дух да изригнат от вавилонската кула.
Раздвоена съм между местния шовинизъм и гордост, че именно Пловдив получи признанието да бъде европейска столица, от една страна, и голата истина – от друга. Да, в началото на една дълга поредица от културни събития сме. Но именно началото трябваше да бъде ударно.
Е, беше ударно, с мегаломанската кула и удивителната заря. И толкова. Южняшкият ни темперамент трудно смля стерилността и семплостта на спектакъла. Нямаше я наситеността на толкова пластове исторически епохи и култура в града. А знаете ли, че в Пловдив се говорят 26 езика и има представители на толкова националности?
Очаквах басът на Борис Христов да се понесе и да стопли сърцата на мръзнещите зрители, но не би! Моите почитания към Теодосий Спасов, но имаме пловдивски „еквивалент” – Владимир Величков. Гласът на космическата Валя се удави в грандиозната заря, а преди това звукът на кукерите и на хористите се стопи всред електронно-лазерното шоу.
Опаковката беше хубава – лъскава, шумяща, примамваща, но лишена от съдържание.
Като всички предварително акредитирани журналисти, аз съм сред привилегированите да получа топло одеяло и шал. А другите? Организаторите препоръчаха зрителите да отидат още към 17 ч. до сцената, за да си вземат одеялце или шалче. Отидоха, взеха си, някои се наредиха дори два-три пъти. Но сред публиката по време на самото откриване единици бяха онези, загърнатите с подаръка.
В западната зрителска зона звукът кънтеше като ехо и не се разбираше нищо. Неприятно стечение на обстоятелствата беше силният вятър, който носеше звука в обратна посока, но ми се струва, че толкова печена компания като Phase 7 би трябвало да предвиди подобна вероятност.
Популярната максима в маркетинга: „Дори лошата реклама е реклама, важното е да се споменава името ти”, всъщност в случая оставя горчив вкус в устата. Дори грандиозната заря, за която ще се говори през цялата 2019-а, или атрактивното огнено шоу в Пеещите фонтани няма да успеят да изчистят лошия привкус.
Ако имаше вариант за втори дубъл на откриването на Европейската столица на културата – Пловдив 2019, горещо бих го препоръчала!
* * * * * * *
Бях толкова разочарована от живия спектакъл, че ми бяха необходими повече от 24 ч. да събера сили и да гледам записа в youtube. Разликата е впечатляваща.
* * * * * * *
снимки: Божидар Костадинов, Лина Кривошиева, Лина Кривошиева, Мария Стайкова, пресцентър ЕСК-2019