2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Въглищната мина "Черно Море” край Бургас, собственост на бизнесмена Христо Ковачки, е започнала да произвежда електроенергия от слънце, засега експериментално, за собствени нужди, но с опцция за изграждане на собствена фотоволтаична централа. Това съобщиха в понеделник от дружеството, което е инсталирало слънчеви колектори върху една от промишлените си гради на територията на мината.
Панелите заемат площ от 80 кв. м. "Ако експериментът ни се окаже успешен, ще можем да произвеждаме поне 300 Kw от слънцето”, посочва директорът на мината Ангел Ангелов. Съществува технологична възможност площта на слънчевите панели да нарасне до 4 дка и така дружеството, което притежава и ТЕЦ "Сливен", да намали дела на вредните въглеродни емисии, излъчвани от работата на мината и централата.
Документите за новите енергомощности на въгледобивното предпиятие са внесени преди шест месеца в EVN, която снабдява Бургаска област с електроенергия, но все още няма договор за производство и продажба, посочват от "Черно море".
EVN от своя страна се оплакват, че по закон са длъжни да присъединяват всички мощности на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), но в същото време Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не им одобрява достатъчно инвестиции за изграждането на мрежата до съответните вятърни или слънчеви централи и те не разполагат с необходимите средства.
От фирмата на Ковачки също се оплакаха, че държавата не отпуска никакво финансиране за инвестиции във ВЕИ, въпреки ангажимента пред Брюксел за достигане на дял от 20 на сто екоенергия в общото потребление до 2020 г.
"У нас не се предвиждат никакви помощи и не се привличат европари за внедряване на ВЕИ, докато в съседна Гърция, например, при инвестиции във фотоволтаична електроцентрала държавата отпуска съфинансиране в размер на 70% от общата цена", посочват от мината. От там допълват, че държавата не само не помага, но и създава спънки.
Ама не се издържа повече така!
Без милост и по време на пандемия
Пример от енергетиката: сертификати за произход на енергия от ВЕИ и когенерация. Системата работи 3 месеца и бе ... спряна т.к. е в противоречие с какво ли не ... изредено надлежно на 3!!! страници. в моментасме пред стартиране на наказателна процедура от ЕС във връзка с проследяването и етикирането на тази енергия. има получени 3 предупредителни писма в МИЕ. Нещо някъде да сте прочели по случая ... НЕ!
Няма и да прочетете ... но ще го разберем всички, т.к. ще се калкулира ... в цените на енергията