2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Депутати от Комитета по петиции към Европейския парламент (ЕП) останаха потресени от случващото се в България, след като прекараха тук четири дни.
Независимият евродепутат Кати Синод каза на пресконференция в четвъртък, че е шокирана от системните нарушения, свързани с унищожаването на околната среда.
Тя и колегата й Давид Хамърщайн са особено обезпокоени от срещите си в министерствата на околната среда и на транспорта. Там им е било заявено, че няма нито един незаконен път в защитени територии и нито един строеж без ОВОС в зона от НАТУРА 2000, при положение, че евродепутатите са запознати с поне 100 случая на явни нарушения.
Хамърщайн изрази учудването си от бездействието на правителството по тези въпроси: "Българското правителство дори насърчава и подпомага незаконната дейност чрез замени на парцели земя”, коментира той.
Евродепутатът каза, че на базата на получените сигнали ще се обърне и към Еврокомисията, върху която да бъде оказан натиск за наказателни мерки срещу България.
Зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев препоръча от своя страна екоорганизациите да изпращат петициите си първо до неговото ведомство, преди да потърсят помощ от европейските институции.
Той пропусна да спомене за многобройните писма и акции на природозащитници, алармиращи за беззаконие при строителството на курортния комплекс "Бодрост-Картала" край Благоевград, които останаха без отговор. Стигна се и до абсурдната ситуация премиерът Сергей Станишев да заседне в незаконен лифт при откриването на комплекса, което получи широк международен отзвук.
Георгиев увери, че МОСВ е реагирало адекватно по всички обсъдени с евродепутатите случаи и заяви, че ще поеме "лична отговорност", ако срещу България стартира наказателна процедура по някои от случаите, за които неправителствените организации са сезирали европейските институции.
Срещу България обаче вече има стартирала наказателна процедура и тя е заради орязани зони по НАТУРА 2000 недостатъчни мерки за защита на хабитатите и дивите птици.
МОСВ е забранило строителството в Иракли, а община Сапарева баня е била глобена с 20 хил. лв. заради строителството на пътя Паничище – хижа "Пионерска”, който минава по границата на Националния парк "Рила”, обясни Чавдар Георгиев.
Той каза още, че въженият лифт в Сапарева баня бил започнат много отдавна, а европейските директиви не зачитали заварени положения, какъвто е случаят със съоръжението.
Кати Синод отбеляза, че хвостохранилището на златната мина в Челопеч е на път да прелее и отрови водата на 2 млн. души по течението на Марица, а зам.-министър Георгиев каза, че ще бъде направена проверка.
Евродепутатите обясниха, че най-голямата група петиции, които идват от България, са за унищожаване на околната среда, за състоянието на детските домове и религиозните свободи.
Двамата представители на ЕП, заедно с евродепутата от ГЕРБ Душана Здравкова, която води Комитета по петициите у нас, се присъединиха към протеста на природозащитници пред мисията на ЕК в София. Хамърщайн се обърна към протестиращите, че именно те са истинските европейци.
Хамърщайн сподели, че неволите му у нас започнали още със стъпването му на родна земя, когато бил излъган от таксиметров шофьор и платил сметка от 105 лева от летище София до бул. "Дондуков". За услугата му била издадена фалшива квитанция.
Делегация на Комисията по петиции на ЕП бе на проучвателно посещение в България от 27 до 30 октомври, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Целта на делегацията, ръководена от Mарцин Либицки, председател на Комисията, е запознаване на място с проблеми, във връзка с които български граждани са подали петиции към ЕП.
Делегацията посети Боровец, Говедарци, Паничище и река Джерман, райони в Рила, във връзка с които са постъпили петиции относно нарушаване на нормите на екологичната мрежа на ЕС от защитени зони НАТУРА 2000. Евродепутатите разгледаха хвостохранилището на златодобивната мина в Челопеч, прохода Шипка и квартал на Габрово, през които от няколко години преминава международно движение на тежкотоварни автомобили.